, teraz przyszła kolej na kraje sąsiedzkie. Niestety, nie wszędzie jeszcze dane dt. udziału w rynku wyszukwiarek są łatwo dostępne i aktualne. Prezentujemy dane, do których udało nam się dotrzeć dt. udziału wyszukiwarek w rynkach: Litwy, Węgier, Rosji, Czech, Estonii i Ukrainy.

Dominacja Google w Polsce jest bezsporna, o czym świadczy chociażby ostatnia fala badania Gemius Megapanel:

TOP 10 serwisów w Polsce - Megapanel Październik 2008
TOP 10 serwisów w Polsce - Megapanel Październik 2008

Nie znaczy to jednak, że w innych krajach Europy Centralnej i Wschodniej jest podobnie, gdzie lokalne wyszukwiarki oraz portalo-wyszukiwarki, ciągle mają się bardzo dobrze. Wystarczy choćby wspomnieć o portalach typu Yandex.ru (Rosja), Neti.ee (Estonia) czy też Seznam.cz (Czechy). W tych krajach Google ciągle intensywnie walczy o swoją pozycję, a w wielu przypadkach nie jest to wcale łatwe. Większość tych portali ma bowiem swoich lojalnych użytkowników, a wyniki wyszukiwania wcale nie odbiegają pod kątem jakości od tych, które dostarcza gigant światowego rynku wyszukiwarek.

Konkurencja odrobiła lekcje i czerpiąc inspirację z pomysłów większego brata z zachodu zaczęła oferować bardzo podobne produkty, choćby systemy płatnego wyszukiwania. Dobrym przykładem jest tu chociażby Sklik.cz – odpowiednik Google Adwords czeskiej wyszukiwarki Seznam.cz.

Sklik.cz - system reklamy paid search w Czechach
Sklik.cz - system reklamy paid search w Czechach

Niestety, nie wszystkie interfejsy są dostępne w angielskim (nie wspominając już o języku polskim), nie mniej jednak, często są na tyle “podobne” do interfejsu Google Adwords, że ich obsługa nie stanowi przeszkody dla prowadzenia i optymalizacji kampanii.

Poniżej prezentujemy udział wyszukiwarek na ościennych rynkach, wynikający z informacji, które udało nam się zebrać (nie wszędzie jeszcze u naszych sąsiadów są dostępne szczegółowe raporty dt. internetu). Dlatego, jeśli dysponujesz bardziej aktualnymi informacjami zachęcamy do komentarzy.

Udział wyszukiwarek na innych rynkach
Udział wyszukiwarek na innych rynkach

Autor

Firstlevel Agencja SEM SEO WOMM

Agencja Firstlevel to profesjonaliści w branży SEM - Search Engine Marketing. Firma założona w 2006 roku skupia specjalistów z braży Pozycjonowania w Google SEO, Reklamy Ads (dawniej Adwords) w Google oraz Marketingu w Social Mediach (reklama Facebook&Instagram) w tym Marketingu Szeptanego WOMM.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *